• HABERLER
  • EKONOMİ
  • : Bakan Dönmez: "Yerli kaynakları sonuna kadar kullanacağız" 
  • 26-05-2019 22:55

: Bakan Dönmez: "Yerli kaynakları sonuna kadar kullanacağız" 

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Manisa'nın Soma ilçesindeki Işıklar Maden Ocağında madencilerle birlikte iftar açtı 

: Bakan Dönmez:

: Bakan Dönmez: "Yerli kaynakları sonuna kadar kullanacağız" 
- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Manisa'nın Soma ilçesindeki Işıklar Maden Ocağında madencilerle birlikte iftar açtı 
- "Gerek yasal düzenlemelerde gerekse ilgili teknik düzenlemelerde yaptığımız değişikliklerle birlikte iş kazları oranları madencilik sektöründe ciddi oranda azalmalar yaşanıyor" 
- "Soma ve Tunçbilek'te henüz üretim yapılmayan 375 milyon ton kömür rezervine sahip sahalar için ruhsat devir anlaşmalarını imzaladık" 
- "Ben inşallah 101,5 milyonluk üretimin bu sefer artacağına inanıyorum. Özel sektörle de üretimin artışıyla ilgili gerekli toplantıların hazırlıklarını da yaptık. Bu üretimi artırmaya kararlıyız" 
- "Ekonomimize doğrudan müdahalelerin olduğu bu dönemde dışarıya bağımlılığı azaltacak, yerli üretimi artıracak her türlü hamle bizleri daha güçlü ve daha bağımsız kılacak" 
- "Biz başkaları gibi kömüre, kara, kötü gözüyle bakanlardan değiliz. Biz kömüre nimet gözüyle bakıyoruz aynı sizin gibi" 
 
- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Manisa'nın Soma ilçesindeki Işıklar Maden Ocağı'nda madencilerle birlikte iftar açtı. Bakan Dönmez, burada yaptığı açıklamada, "Yerli kaynaklarımızı sonuna kadar kullanmakta kararlıyız. Soma ve Tunçbilek'te henüz üretim yapılmayan 375 milyon ton kömür rezervine sahip sahalar için ruhsat devir anlaşmalarını imzaladık. Belki 10 bin yeni işçi istihdamı sağlamış olacağız. Ekonomimize doğrudan müdahalelerin olduğu bu dönemde dışarıya bağımlılığı azaltacak, yerli üretimi artıracak her türlü hamle bizleri daha güçlü ve daha bağımsız kılacak" dedi. 
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Manisa'nın Soma ilçesinde maden işçileriyle birlikte iftar yaptı. İftara Bakan Dönmez'in yanısıra Manisa Valisi Ahmet Deniz, AK Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan, AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, Yeni Anadolu Madencilik A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Metin Özdamar, Türkiye Maden İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul ve maden işçileri katıldı. İşçilerle aynı sofraya oturan Bakan Dönmez, iftarın ardından işçilere hitaben bir konuşma yaparak önemli açıklamalarda bulundu. 
 
"Son 1 yılda ölümlü kaza oranlarımızda yüzde 55 oranında bir azalma var" 
Bakanlık olarak yaptıkları düzenlemelerle madencilik sektöründeki iş kazalarında önemli oranda azalma kaydettiklerini belirten Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dönmez, "Biz Bakanlık olarak, madencilik sektörü olarak o kazadan çıkartılması gereken dersleri de çıkarttık, çıkartıyoruz. Gerek yasal düzenlemelerde gerekse ilgili teknik düzenlemelerde yaptığımız değişikliklerle birlikte iş kazları oranları madencilik sektöründe ciddi oranda azalmalar yaşanıyor. Son 1 yılda ölümlü kaza oranlarımızda yüzde 55 oranında bir azalma var. Gönül ister ki 0 olsun. Amacımız sıfır tolerans, sıfır kaza. Bunun için sadece işverenlerimiz değil siz emeği ile çalışan kardeşlerimizin de gerekli hassasiyeti göstermesi gerekiyor. Evden sizi uğurlayan eşiniz, anneniz, babanız evladınız akşam dönüşünüzü bekliyor. Bel…
 Bakan Dönmez kömürden akaryakıt üreten tesisi inceledi 
- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: 
- "Kömürü şimdiye kadar ya ısınmada kullandık ya da elektrik üretmek için" 
- "Burada birincil enerji kaynağını bir başka enerji türüne çevirmiş oluyoruz" 
 
 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Manisa'nın Soma ilçesinde Ege Linyit İşletmesi Trijen Soma Tesislerinde incelemelerde bulundu. Bakan Dönmez, "Burada birincil enerji kaynağını bir başka enerji türüne çevirmiş oluyoruz" dedi. 
Kömürden akaryakıt üretimi yapılan Ege Linyit İşletmesi Trijen Soma Tesislerinde incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Dönmez yaptığı açıklamada, "Normalde akaryakıt biliyorsunuz ham petrolden rafine edilmek suretiyle elde ediyoruz, motorin, benzin ve diğer petrokimya ürünlerinin tamamını. Buradaki tesis bildiğimiz kömür. Kömürü veriyoruz orada sıvı yakıt elde ediyoruz. Bu değişik ülkelerde, muhtelif tarihlerde geçmişte denenmişti ama biz Türkiye olarak ilk defa böyle bir işi kendi imkanlarımızla, kendi araştırmacılarımız ve mühendislerimizle yapmış olduk. Şimdi sonuçları değerlendiriyoruz hem teknik olarak hem ekonomik olarak. Bundan sonra eğer bir adım atılacaksa bir öncü tesis, undan daha yüksek kapasitede, ticarileşmeye geçmeyen bir öncü tesis daha çalışması olacak. Sonrasında da ticarileşebilen bir tesise geçmiş olacağız. Türkiye hamdolsun kömür açısından özellikle linyit kömürü rezervi açısından oldukça zengin bir ülke. Kömürü biz bugüne kadar ısısından yararlanmak, enerjisinden yararlanmak için doğrudan yakmak suretiyle bugüne kadar üretimde istifade ettik. Ya da yine yaktık bir termik santralde elektrik ürettik. Burada birincil enerji kaynağını bir başka enerji türüne çevirmiş oluyoruz. Önemli olan o. Tabi işin ekonomisi de çok önemli. Bu tip tesisler diğer klasik ham petrolden, rafine etmek suretiyle akaryakıt elde eden diğer tesislere göre zaman zaman maliyetleri daha yüksek olabiliyor. Biraz önce uzman arkadaşlarımızla da görüştük. Bugünkü ham petrol fiyat seviyelerini dikkate aldığımızda bu tesisin daha ekonomik ürün üretebileceğini de ortaya koymuş olduk. Gördüğünüz gibi hemen hemen sıfır emisyon. Enerjisini de kendi kendine üretmiş oluyor. O açıdan son derece Temiz bir enerji kaynağı olmuş oluyor. Zaten u tür teknolojiler biraz da iz kömür teknolojileri aşlığı altında incelenen hususlar. Diğer klasik yakma tesislerinde bir miktar emisyon dışarıya bir miktar karbonmonoksit salabiliyorsunuz. Bunda o da yok" dedi.

Haber Videosu
Etiketler: Soma Maden Enerji
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.