• HABERLER
  • GÜNDEM
  • AK Parti Manisa Millet Vekili M. Ali Özkan`dan Açıklama
  • 02-01-2020 10:14

AK Parti Manisa Millet Vekili M. Ali Özkan`dan Açıklama

AK Parti Manisa Millet Vekili M. Ali Özkan`dan Açıklama

Ak Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan bir açıklama yaptı.

Özkan açıklamasında, 2016 Yılında yapılan yasal düzenlemeyle gerek kamunun elindeki, gerekse özel sektör eliyle işletilen tüm termik santrallerin çevre mevzuatının öngördüğü şartları yerine getirmeleri ve bu çerçevede gerek baca gazı arıtma tesisleri, gerekse uzaktan izleme sistemleri ve kül depolama alanları ile ilgili düzenlemeleri yapmaları öngörülmüştür. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra kamunun elinde bulunan termik santraller ile özel sektör tarafından işletilen bir kısım santraller bu yükümlülüklerini yerine getirmişlerdir. Soma termik santralinin de içinde bulunduğu 6 termik santral ise yukarıda bahsettiğim eksiklerin tamamlanması noktasında gerekli adımları atmamışlardır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından müteaddit defalar uyarılmalarına rağmen bu güne kadar da bu eksikler tamamlanmamıştır.

Gelinen noktada Bakanlığımız da çevre mevzuatına uyum için adım atmayan 6 termik santralin 31 Aralık gecesi itibariyle kapatılması kararını vermiştir. Ancak tüm bu santraller içerisinde Soma’nın ayrı bir konumu bulunmaktadır. Zira hepimizin bildiği gibi ilçemizde 12500 civarında konut, bazı okullar ve kamu binaları termik santral aracılığıyla ısıtılmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak Ak Parti Manisa milletvekillerimiz ve Sn. Valimizle birlikte Çevre Bakanımız Sn. Murat Kurum ve Enerji Bakanımız Sn. Fatih Dönmez ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak gerek Sn. Cumhurbaşkanımız, gerekse Enerji ve Çevre Bakanlarımız tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde Soma halkının kış mevsiminde mağduriyet yaşamaması için termik santralin 4 ünitesinin çalıştırılmasına izin verilmiştir. Bu süreçte yaklaşık 15 saat kadar ısınma konusunda mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızdan özür diliyorum. Bundan sonra yapmamız gereken Soma Termik Santralinin söz konusu çevre yükümlülüklerini yerine getirmesi için tüm sivil toplum örgütlerimiz, odalarımız ve Soma’lı hemşehrilerimizle birlikte süreci yakından takip etmek olmalıdır.

Sorunun çözümünde gösterdikleri duyarlılıktan ve katkılarından ötürü başta Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn. Murat Kurum’a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sn. Fatih Dönmez’e, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Sn. Hasan Doğan’a, birlikte görev yaptığımız Ak Parti Manisa milletvekillerimize, Manisa Valimiz Sn. Ahmet Deniz’e, Soma Kaymakamı Sn. Ahmet Altuntaş’a, Soma Belediye Başkanımız Sn. Ali Tulup’a, siyasi partilerimizin, oda ve sivil toplum örgütlerinin başkanlarına teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 
 
 


Etiketler: Soma. Manisa. Parti
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.