• 08-04-2019 20:04

HEY GİDİ ALİ TULUP HEY

SOMA BELEDİYESİNDE ÇOK PARA VAR

HEY GİDİ ALİ TULUP HEY

            31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Mahalli İdareler Seçimi sonucunda oluşan Soma Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Sayın Ali Tulup başkanlığında ilk toplantısını 07.04.2019 Pazar günü gerçekleştirdi. Öncelikle seçim sonucunun ilçemize hayırlı olmasını bir kere daha vurguluyor, ilçemize hizmet yolunda görev ifa edecek tüm meclis üyelerimize başarılar diliyoruz.

            Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Başkanlığı ve Yönetimi olarak bundan önce olduğu gibi yeni dönemde de ilçemizin menfaatleri doğrultusunda hareket edeceğimizi, vatandaşlarımızın hakkını ve hukukunu sonuna kadar müdafaa edeceğimizi beyan etmiştik.   Bu doğrultuda Soma Belediye Meclisinin 7 Nisan Pazar günü gerçekleşen ilk toplantısında muhalefet şerhimize rağmen alınan bir kısım kararlar vicdanlarımızı yaralamıştır. Şöyle ki;

            Ülkemiz son günlerde ekonomik açıdan sıkıntılar yaşamakta bu sıkıntılardan işçimiz, memurumuz, çiftçimiz ve esnafımız kadar kurumlarımız da etkilenmektedir. Ekonomik sıkıntılardan en fazla etkilenen kurumların başında belediyelerimiz gelmektedir. Soma Belediyesi de ekonomik krizden nasibini almış, seçim öncesi süreçte bir hayli borçlanmıştır. Önümüzdeki dönem, alınan borçların ödeneceği zorlu bir dönemdir. Bu zorlu dönemin panzehiri ise tasarruftur.

            Tüm kurumlarımızın tasarrufa gitmeye ihtiyacı olduğu bir dönemde, Soma Belediye Meclisi, muhalefet şerhimize rağmen AKP ve MHP grubunun teklifi ile zaten var olan Belediye Başkan Yardımcılığı kadrosuna ilaveten bir Belediye Başkan Yardımcılığı kadrosu daha ihdas etmiş, bu kadroya AKP Belediye Meclis Üyesi Abdullah Ekşi getirilmiştir.

            5393 Sayılı Belediye Kanununa göre, yeni başkan yardımcılığı kadrosu ihdas etmek zorunlu değil, ihtiyari bir durumdur. Yani Belediye Başkanı, zorunlu veya gerekli gördüğü durumlarda yeni bir başkan yardımcılığı kadrosu oluşturulmasını talep edebilir. Soma Belediyesinin halen memur kadrosundan bir başkan yardımcısı bulunmaktadır. Mevcut başkan yardımcısı uzun bir süredir bu görevi yürütmektedir.

Mevcut Büyükşehir Yasası ile Soma Belediyesinin pek çok görevi ve yetkisi Büyükşehir Belediyesine devrolmuş, Büyükşehir öncesine oranla ilçe belediyesinin iş yükü azalmıştır. İkinci bir Başkan Yardımcılığı Kadrosu, ödenecek maaş, sosyal haklar ve harcırahlar ile belediye bütçesine ek gider kalemi yaratacaktır. Belediyenin iş yükünün azaldığı, pek çok gelirin doğrudan Büyükşehir Belediyesine bağlandığı bir dönemde, bütçeye ek gider yaratacak ikinci bir Belediye Başkan Yardımcılığı kadrosuna hangi nedenlerle ihtiyaç duyulmuştur? Belediye bütçesine ek masraf getirecek böyle bir kadronun oluşturulması çok mu elzemdir?

            Belediye bütçesi, vatandaşlarımızın ödediği vergiler ile oluşturulmaktadır. Bütçeyi oluşturan bir kuruşun dahi israf edilmemesi gerekmektedir. Yeni başkan yardımcılığı kadrosu bizlerin ve vatandaşlarımızın vicdanını yaralamaktadır. İsraf niteliğinde gördüğümüz bu ve benzeri harcamaların takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine ve takdirine sunuyoruz.

                        CHP İlçe Yönetimi

 

Haber Videosu
Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.