MADEN İŞ SENDİKASI

CHP'Lİ ÖZALPER SOMA DAVASINI TAKİP ETTİ "301 İŞÇİNİN KATİLLERİNİN SOKAKTA GEZMESİ VİCDANLARI YARALIYOR"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP'Lİ ÖZALPER SOMA DAVASINI TAKİP ETTİ "301 İŞÇİNİN KATİLLERİNİN SOKAKTA GEZMESİ VİCDANLARI YARALIYOR"
haber İçi

CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper, 10 yıl önce 301 işçinin ölümüne neden olan Soma maden faciasına ilişkin 28 kamu görevlisinin yargılandığı davanın ilk duruşmasına katıldı. Başkan Özalper, "301 maden işçimizi katleden, 450 çocuğu babasız bırakanlar sokakta dolaşıyor. Biz, geç de olsa adalet istiyoruz" dedi.

Manisa’nın Soma ilçesinde 2014 yılında 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği faciaya ilişkin hakkında iddianame düzenlenen 28 kamu görevlisinin ilk ceza davası duruşması görüldü. CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper de, madenci yakınlarına destek olmak amacıyla Soma Adliyesi'ne giderek duruşmayı takip etti.

"301 MADENCİYİ ÖLDÜREN 450 ÇOCUĞU BABASIZ BIRAKAN KATİLLER RAHATÇA SOKAKTA DOLAŞIYOR"

12 Eylül'e ertelenen davanın çıkışında konuşan CHP'li Başkan Özalper, Soma davası kararlarında hukuk garabeti yaşandığını belirtti. Başkan Özalper, "Havadan, sudan bahseder gibi '301' diyoruz. 301 maden işçisi gereken önlemler alınmadığı için göz göre göre ölüme sürüklendi, katledildi. 450 çocuk babasız kaldı. Soma, acının kenti oldu. Katliamın üzerinden 10 yıl geçti ama ne sorumlular gereken cezayı aldı, ne de Soma acısını dindirebildi. Biz 10 yıldır bu davayı takip ediyoruz, duruşmaların sonunda adliye koridorlarına oturup madenci yakınlarımızla birlikte ağladık. Soma davası, Türkiye kamouyunun vicdanında büyük bir yaradır. Selçuk Kozağaçlı ve Can Atalay tutukluyken, 301 madencinin katilleri sokakta dolaşıyorlar. 450 çocuğu babasız bırakanlar hapiste olması gerekirken, ellerini kollarını sallayarak dışarda keyif çatıyorlar" dedi.

"GEÇ DE OLSA ADALET İSTİYORUZ"

CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper son olarak şu ifadeleri kullandı, "Denetlemede ihmali olan, gerekli önlemleri almayan tüm sorumluların hak ettikleri en ağır cezayı almalarını istiyoruz. Faciadan 10 yıl sonra 28 kamu görevlisi yargılanıyor. İhmali, hatası olan, işçileri ölüme sürükleyen herkesin en ağır cezayı almalarını istiyoruz. Soma davasının takipçisi olmaya devam edeceğiz. Geç de olsa adaletin tecelli etmesi, madenci yakınlarını ve tüm kamuoyu vicdanını bir nebze de olsa rahatlatacaktır"


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İKTİDARIN SİYASİ PROGRAMINA PARALEL HAZIRLANAN LAİKLİK VE BİLİM KARŞITI YENİ MÜFREDATI REDDEDİYORUZ’Önceki Haber

İKTİDARIN SİYASİ PROGRAMINA PARALEL HAZI...

SOMA MADEN FACİASINA İLİŞKİN KAMU GÖREVLİLERİNİN YARGILANDIĞI 28 SANIKLI DAVA BAŞLADI.. .DAVA 12 EYLÜL'E ERTELENDİSonraki Haber

SOMA MADEN FACİASINA İLİŞKİN KAMU GÖREVL...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar