Öğretmenlik Kariyer Basamaklarını Yönetmelik İptal Davasının Takipçisiyiz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Öğretmenlik Kariyer Basamaklarını Yönetmelik İptal Davasının Takipçisiyiz
haber altı 2 komulabilir

       Öğretmenlik Meslek Kanunu, TBMMde muhalefet partilerinin ve

sendikamızın tüm itirazlarına rağmen 3 Şubat 2022’de kabul edildi. Ancak 12Mayısta çıkan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer BasamaklaYönetmeliği yeni bir liyakat dışı uygulamanın önünü açmaktadır. Milli Eğitim BakaMahmut Özer, Öğretmenlik Meslek Kanununa ilişkin olarak yayınlanan yönetmeliği eğitim paydaşlarından alınan görüşlerdoğrultusunda oluşturduklarını iddia etse de, yayınlanan yönetmeliğin, düzenlemenin esasına ilişkin görüş ve eleştirilerin hiçbiri dikkate alınmadan hazırlandığı görülmektedir.

 

      Ülkemizde bulunan bütün meslek kanunla, kamu özel ayrımı yapmaksızın ilgili mesleğe ilişkin ayrıntılı düzenlemeler içerirken, Öğretmenlik Meslek Kanunu sadece kamuda çalışan öğretmenlere yönelik olarak düzenlenmiştir. Özel sektörde çalışan öğretmenlere yazılı sınava katılma hakkı tanınması bu eksikliği gidermediği gibi, tıpkı kanun gibi yönetmeliğin de dar, yetersiz ve anayasaya aykırı düzenlemelerde ısrar ettiği görülmektedir.

 

      Eğitim sisteminin en önemli unsurlarından birisi olan öğretmenlik mesleği gibi önemli bir konunun birkaç kanun maddesi ve onun paralelinde hazırlanan yönetmelik üzerinden kariyer basamakları ve sembolik maaş artışına indirgenmesi doğru değildir. Öğretmenler arasında halen var olan kadrolu, sözleşmeli, ücretli öğretmen ayrımlarına uzman öğretmenve başöğretmengibi yeni statülerin eklenmesi, eğitim sisteminin rekabetçi ve eleyici yapısının öğretmenleri de içerecek şekilde pekiştirilmesi anlamına gelmektedir.

    

     Aynı işi yapan öğretmenler arasında, sırf farklı kariyer basamaklarında yer almalarından dolayı hiyerarşi ve staayrımları yaratılarak eşit işe eşit ücretilkesi yok sayılmaktadır. Öğretmenlerin farklı kademelerle ücret ve sosyal haklar bakımından farklılaştırılma, Anayasanın 55’inci maddesinde belirtilen ücrette adaletin sağlanması ilkesiyle açıktan çelişmektedir.

 

      Adaylık sınavının kaldırılması ve sınavın işlevinin bir değerlendirme

komisyonuna devredilmesi, öğretmenlerin adaylığının kaldırılmasında sık sık gündeme gelen mülakat-torpil uygulamasının benzerinin gündeme gelmesi, bu konuda ayrımcı uygulamaların yaşanmasının önünü açacaktır.

     Kariyer basamağına başvuruyu ceza almış olmamaya bağlayan sistemle, siyasal iktidara her koşulda biat eden, eleştirmeyen, sorgulamayan, yandaş sendikalara üye olmaya zorlanan ve bunun karşılığında adaylığı kalkan, kariyer basamaklarını birer birer tırmanan memur öğretmentipi yaratılmak istenmektedir.

 

   Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için mesleki gelişim çalışmalarını tamamlamış olmakkoşulu yeterince açık değildir ve bunun içeriği doldurulmamıştır. Bu durumun yönetmelikle düzenlenmesi gerekirken Bakanlığa bırakılması keyfi bir durum ortaya çıkarmaktadır.

Yönetmeliğe göre eğitim alanında hiç bir eğitimi ve deneyimi olmayan, tıp

doktoru olan Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü, Merkez Sınav Komisyonu Başkanı olarak görevlendirilmektedir. Eğitim KurumlaYönetici Seçme Sınavı bile (EKYS) ÖSYM tarafından yapılıyorken, öğretmenler arasında ciddi maaş farklılıklarına yol açacak olan kariyer basamakları sınavı ise Bakanlık tarafından yapılacaktır. Bu durum sınavın güvenirliğini azaltacaktır.

    

     Gerçek bir meslek kanunu biçimi ve içeriği açısından, eğitim emekçilerinin temel haklarını, ekonomik talepler ve iş güvencesi başta olmak üzere sosyal, demokratik, mesleki ve özlük haklarını güvenceye almak durumundadır. Ne kanunda ne de yönetmelikte böyle düzenlemelere rastlamak mümkün değildir.

 

    Tıpkı Öğretmenlik Meslek Kanununda olduğu gibi, Anayasaya aykırı bir yönetmelikle karşı karşıya olduğumuz açıktır. Öğretmenlik Meslek Kanunu, diğer meslek kanunlarından farklı biçim ve içerikte hazırlanmış, yönetmelik de aynı mantık üzerinden çıkarılmıştır.

 

    Sendikamız, Anayasaya ve ilgili yasalara aykırı hükümler yer alan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer BasamaklaYönetmeliğinin iptali için gerekli hukuksal süreci işletecek, Öğretmenleri birbirinin rakibi haline getiren tüm uygulamalara karşı her zeminde mücadele etmeye devam edecektir.

 

    İlçemiz Cemil Meriç Anadolu lisesinde yaşanan, basina ve kamuoyuna yansıyan; bir öğretmen tarafından sarfedildiği iddia edilen, ülkemizin kurucusu ve çağdaşlasmanin savunucusu Mustafa Kemal Atatürk'e karşı olası  hakaret dilini ve hiçbir hakareti kabul etmiyoruz. Ön inceleme aşamasında olan bu olayın Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce gerekli hassasiyeti göstererek  sonuçlandırmaya davet ediyoruz! Bu olayın da sonuna kadar takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyuruyoruz.

                                         

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yaşlılar Kronik Hastalar Kendinizi Güneşten KoruyunÖnceki Haber

Yaşlılar Kronik Hastalar Kendinizi Güneş...

Manisa’daki Dolu Yağışı Üzüm Bağlarında Hasara Neden Oldu.Sonraki Haber

Manisa’daki Dolu Yağışı Üzüm Bağlarında...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar